Váhanie je niečo, s čím sa už do istej miery každý stretol. U niektorých váhanie pochádza zo strachu z neúspechu, z prepracovanosti na intenzívnom projekte alebo zo stáleho rozptýlenia. Bez ohľadu na jeho príčinu však váhanie blokuje aktívnosť a bráni úspechu. Tu sú štyri pokyny ako prekonať váhanie predtým, než začne.
1. Neuspokojte sa s málom – Všeobecný nedostatok nadšenia pre prácu alebo úlohu môže viesť k váhaniu. Nájdite radosť a cieľ vo vašej práci. Hľadajte čo je dobré vo všetkom, čo robíte. Aj nadšenie pre puntičkárske či podradné úlohy vám môže dať silný pohon urobiť prácu čo najlepšie a pritom byť aktívny a dosiahnuť svoje ciele.
2. Rozhodnite sa pre jasné ciele a aktívne plány – Ľudia často váhajú, keď nemajú jasný smer. Rozhodnite sa, čo chcete dosiahnuť a potom si nastavte aktívne ciele o tom, ako to chcete dosiahnuť. Rozdeľte svoje ciele na menšie dosiahnuteľné časti, aby ste dokázali lepšie sledovať svoj pokrok počas cesty. Nezabudnite kráčať postupne.
3. Vyvíjajte podporný systém - Ľudia sa väčšinou snažia robiť veci sami bez podpory druhých. Ak ste jedným z týchto ľudí, tak občas môžete pociťovať, že na vaše plecia padá váha celého sveta. Môžete sa však rozhodnúť neniesť túto ťažobu len na vlastných pleciach. Vyvíjajte podporný systém. Spojte sa s mentorom, vzorom alebo poradenskou skupinou, ktorá vás dokáže efektívne pozdvihnúť, viesť a podporovať. Ak ste obklopený ľuďmi s podobným rozmýšľaním, ktorí pomáhajú a starajú sa o seba navzájom, potom sa zvyšuje motivácia.
4. Stanovte si svoje priority – Mnohokrát sú naše zoznamy plánovaných vecí tak prehustené, že nevieme kde začať. Stanovte si svoje priority a ciele spôsobom, ktorý dáva pre vás zmysel. Uistite sa, že na začiatok svojho zoznamu dáte tie najdôležitejšie a najbližšie ciele. Vytváranie dennému zoznamu úloh, ktoré treba vykonať, je tiež dobrý spôsob, ako zostať sústredený. Váhanie nám môže brániť v úspechu, ale s vášňou, jednoduchými plánovacími spôsobmi a podporou rovesníkov ho môžeme prekonať. Takže, prekonajme váhanie!